Hjemmesiden får økonomisk støtte fra:
 
Vi er på vei....
webredaktör:
Ørjan Johansen 
tlf: 99090031
  Du er her: HjemOm OssPensjonsfondet og etikk

Brev fra INFO

Til:  Utenriksminister Jonas Gahr Støre
 Arbeiderpartiet
 Oslo Arbeiderparti

Fra: Internasjonalt Forum i Oslo Arbeiderparti


Statens pensjonsfond - Utland og okkuperte områder

Internasjonalt Forum, Oslo AP oppfordrer Regjeringen og Arbeiderpartiet til å arbeide for at styret i Statens pensjonsfond - Utland skal trekke ut investeringer i selskaper som opererer innenfor okkuperte områder med virksomhet som strider mot folkeretten og/eller innebærer grove eller systematiske brudd på menneskerettighetene til befolkningen i de okkuperte områdene, og/eller innebærer grove brudd på grunnleggende etiske normer. Vi oppfordrer Arbeiderpartiet til også å arbeide for at Regjeringen ikke skal investere i bedrifter som driver slik virksomhet innenfor okkuperte områder, for eksempel i de palestinske områdene og Vest-Sahara.

Statens pensjonsfond – Utland  har eiendeler i blant annet israelske selskap som driver virksomhet inne i de okkuperte områder på Vestbredden og Øst-Jerusalem, som er ulovlig etter folkeretten ifølge FN-resolusjon 465, som erklærer bygging av nye strukturer på okkupert område for ulovlig.

En okkupant, som Israel i denne sammenheng, har ikke lov til å drive virksomhet som er til skade for befolkningen i de okkuperte områdene, fordi dette er i strid med Genève-konvensjonen. Det er et ansvar Norge, som for ethvert land som har tiltrådt Genève-konvensjonen, å påse at konvensjonen blir overholdt.


Vi er kjent med at norske myndigheter fraråder investeringer i Vest-Sahara. Likevel har Statens pensjonsfond - Utland investert milliarder i syv selskaper som henter ut fosfat fra det okkuperte området, ifølge Aftenposten mandag 5. oktober. De store inntektene fra utvinningen går ikke til det okkuperte Vest-Sahara, men til et selskap som eies av Marokko.

Slik vi leser Statens pensjonsfond - Utlands etiske retningslinjer, er slik virksomhet også i strid med disse. Ifølge en oversikt fra Norwatch, som ble publisert tidligere i vår, har Statens pensjonsfond - Utland investert i over 40 selskaper som driver virksomhet innenfor okkupert område som innebærer alvorlige krenkelser av individers rettigheter i krig eller konfliktsituasjoner, grove eller systematiske krenkelser av menneskerettighetene og/eller grove brudd på grunnleggende etiske normer, jfr også pkt. 1, 2 og 4 i Statens pensjonsfond Utlands etiske retningslinjer.
Vi håper Arbeiderpartiet vil bidra til at Finansdepartementet vil se nærmere på de investeringene Statens pensjonsfond – Utland har foretatt i okkuperte områder.

Med vennlig hilsen
Internasjonalt Forum, Oslo Arbeiderparti

Marit Nybakk
Leder

 



Skriv ut Utskriftsvennlig utgaveSist oppdatert:19.10.2009 12:42:14


 

Aktiviteter
Gå til forrige måned September 2010  Gå til neste måned
S M T O T F L
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Din mening
Bør EUs datalagringsdirektiv behandles bredt i partiet?
Ja
Nei
Vet ikke
Resultat

Linker
Arbeiderpartiet
Oslo Arbeiderparti
Landsorganisasjonen
AUF
AOF
Afrika
Ukas nettsted
Norsk Folkehjelp
Aktivitet i OAP
Programutkast
Politisk skolering 2


Copyright Internasjonalt Forum © 2010
Besøk Weblishtech hvis du trenger stabile internett tjenester
Powered by WCMS