Debatten om hvordan utenverdenen skal forholde seg til brudd på menneskerettighetene i verdens kommende supermakt, Kina, tilspisser seg foran Olympiaden i Beijing i august. I Dagbladet 29. januar kommer John O. Egeland med et klart spark til norsk UD for unnfallenhet overfor den nye økonomiske kjempen. Ikke uventet vil ikke utenriksministeren ha en slik beskyldning sittende på seg, og gir tilsvar til Egeland 2. februar. Egelands kritikk blir imidlertid for småtterier å regne i forhold til Bernt Hagtvets artikkel "Det halvimperialistiske Kina" i Aftenposten 21. januar. Norges (og Vestens!) forhold til Kina vil være et svært viktig tema lenge etter at den olympiske ilden har sluknet. Derfor har vi samlet noen grunnleggende dokumenter som anbefales til videre lesing.
Regjeringen la høsten 2007 fram en Kinastrategi som drøfter hvordan Norge skal forholde seg kjempelandet. Wikipedia har en oversiktsartikkel om menneskerettighetene i Kina. Legg merke til diskusjonen om dette sensitive temaet på Wikipedias "talk page" under "Organ harvesting" i artikkelen. Menneskerettighetene og Olympiaden blir diskutert på nettstedet til organisasjonen "Olympic Watch". Regimets eget syn på menneskerettighetene kommer fram i denne artikkelen fra nyhetsbyrået Xinhua.
For generelle nyheter og bakgrunnsstoff om Kina vil vi anbefale det offisielle China View, New York Times'' Kinaside", the Guardian''s Special Report om Kina, China Digital Times som er en inngangsportal til stoff om Kina på engelsk redigert ved Berkeleyuniversitetet og Hong Kong-avisa the South China Morning Post (som krever abonnement før du kan lese artiklene).
Når det gjelder generelt bakgrunnsstoff om Kina, er Wikipedias landartikkel et greit sted å begynne.